czwartek, 20 lutego 2014

Kontrowersje dotyczące hipnozy jako metody w psychoterapii


Ze względu na brak jednoznacznej definicji zjawiska hipnozy i teoretycznych podstaw jego występowania, pojawiają się liczne kontrowersje dotyczące stosowania tej metody, między innymi w psychoterapii.

Podstawowym problemem dla każdego terapeuty hipnotyzera jest ocena uzyskanego transu. Augustynek (2008) podkreśla, iż muszą oni liczyć się z możliwością, iż hipnotyzowany – świadomie lub nie – może symulować przyjecie sugestii. I dodaje, że nie zawsze wystarcza obserwacja zachowania hipnotyzowanego ponieważ może on nie odróżniać rzeczywistego transu od symulowanego.

Na przykład Hilgrad (1965, za Augustynek, 2008) dostrzega to niebezpieczeństwo i tak komentuje ten fakt: „W praktyce sytuacja nie wygląda tak źle. Większość pacjentów wykazuje chęć rzetelnej współpracy, podobnie jak w przypadku badań np. zainteresowań i osobowości, gdzie istnieje taka sama możliwość zafałszowań”.

Kontrowersje


Wśród kontrowersji pojawiających się najczęściej, znajdują się m.in. takie, które mówią: 


(1)Hipnoza nie ma wpływu na intelekt i zachowanie

A co z procesami  pamięciowymi, takimi jak przypominanie, niepamięć (amnezja hipnotyczna) czy uczenie się?  Poprawa przypominania sobie pod hipnozą (hipermnezja hipnotyczna), jak podaje Augustynek (2008) jest przedmiotem wielu badań naukowych, a jej bibliografia w samym języku angielskim, to ponad tysiąc pozycji. Terapeuta, w trakcie terapii ma do dyspozycji dwa odmienne sposoby do uzyskania zapomnianych i wypartych treści przez hipnotyzowanego: sugerowanie łatwości w przypominaniu oraz sugerowanie pod hipnozą regresji, czyli powrotu do minionych zdarzeń, przeżyć i form zachowania. Do chwili obecnej nie jest jasne jakie czynniki mają wpływ na wielkość hipermnezji i nie wszystkie zostały dotąd dostatecznie poznane. „Wpływ wielu czynników na przypominanie pod hipnozą jest, jak dotąd, nieznany lub, co najmniej kontrowersyjny. Young

poniedziałek, 17 lutego 2014

Rejestracja on-line

Szanowni Państwo,

w związku z zainteresowaniem Klientów/Pacjentów rejestracją on-line, została uruchomiona nowa strona www.psychologwroclaw-rejestracja.blogspot.com

(...) Strona została utworzona w celu umożliwienia Państwu elektronicznej rejestracji wizyty w  PRYWATNEJ PRAKTYCE PSYCHOLOGICZNEJ MAŁGORZATA PODNIESIŃSKA
W tej opcji zainteresowana osoba sama wybiera najbardziej odpowiadający jej termin - dzień i godzinę - w bieżącym miesiącu.

Chcąc się zarejestrować należy:
Czytaj więcej

Pozdrawiam i zapraszam do korzystania również z tej praktycznej usługi.
Małgorzata Podniesińska, psycholog

piątek, 14 lutego 2014

Jak się umówić na wizytę

PRYWATNA PRAKTYKA PSYCHOLOGICZNA
MAŁGORZATA PODNIESIŃSKA
Szanowni Państwo

W celu umówienia wizyty można:


(1) Opisać swój problem i przesłać na adres e-mail: psychologwroclaw.pl@gmail.com


Wyślij swój list (e-mail) z opisem problemu i pytaniami. Postaraj się opisać swój problem w sposób wyczerpujący. Podaj te wszystkie informacje, które Twoim zdaniem są ważne dla sytuacji, którą opisujesz. Nie przekraczaj jednak liczby 1600 znaków (tj. ok. jedna strona znormalizowana). Nie jest konieczne podawanie danych osobowych. Możesz podpisać się swoim imieniem lub pseudonimem. Nie musisz podawać informacji/danych, które chcesz szczególnie chronić.

(2) Zarejestrować się telefonicznie:

tel.kom. : +48 733 580 723 

Więcej informacji TUTAJ...

Pozdrawiam
Małgorzata Podniesińska, psycholog

sobota, 8 lutego 2014

Anoreksja (jadłowstręt psychiczny - anorexia nervosa)


Anoreksja psychiczna to zaburzenie, które dotyka coraz więcej osób. Dlatego postanowiłam raz jeszcze wrócić do tematu i tym razem zamieścić Państwu w całości obszerny artykuł poświęcony temu groźnemu zaburzeniu, jakim jest jadłowstręt psychiczny czyli anorexia nervosa.

Pozdrawiam i życzę interesującej oraz pożytecznej lektury
Małgorzata Podniesińska, psycholog

PRYWATNA PRAKTYKA PSYCHOLOGICZNA
MAŁGORZATA PODNIESIŃSKA
Zaburzenia odżywiania towarzyszyły człowiekowi od wieków (chociaż w innym kontekście i w znacznie mniejszym nasileniu).

 Różni autorzy wskazują na rozmaite uwarunkowania zaburzeń jedzenia. Niekiedy, w potocznej opinii, zaburzenia odżywiania rozumiane są jako efekt źle prowadzonej kuracji odchudzającej.

Adolf  Meyer  (twórca tzw. „szkoły psychobiologicznej”) był pierwszym, który całościowo uwzględnił czynniki biologiczne i psychologiczne w rozumieniu anoreksji psychicznej. Prof. Maria Orwid  twierdzi, że separacja/indywiduacja pacjenta od osób znaczących w rodzinie pełni kluczową rolę w syndromie zaburzeń jedzenia. Według niej doszukiwanie się jedynej przyczyny sprawczej odpowiedzialnej całkowicie za wystąpienie tak skomplikowanego syndromu (jakim są zaburzenia jedzenia) w obowiązującym modelu kulturowym poprzez dążenie do uzyskania idealnej sylwetki, jest myśleniem skrajnym  i niezgodnym z doświadczeniami klinicystów (szczególnie psychiatrów i psychoterapeutów). Niemniej jednak, problem anoreksji (jak i wiele innych zaburzeń) w obecnym okresie historycznym może wiązać się z obowiązującymi modelami wyglądu, stylu bycia czy jedzenia. Przykładowo, szeroko lansowany model urody i sylwetki kobiecej, społeczne oczekiwania w odniesieniu do stosowania diety oraz ideał niezależnej, stawiającej sobie wymagania kobiety. Szczupłość, zakładająca kontrolę jedzenia, staje się synonimem silnej woli i perfekcjonizmu.

czwartek, 6 lutego 2014

Sen, czym jest i jak go interpretować

Jeśli chcesz wiedzieć, jak interpretować swój sen
i co o nim mógłby powiedzieć Freud,
a jak widziałby jego znaczenie Jung,
umów się ze mną na wizytę.
Jak się umówić TUTAJ
Pozdrawiam
Małgorzata Podniesińska, psycholog
Pomimo całych dziesięcioleci poświęconych na badania dotyczące snu, naukowcy nadal nie są pewni jaką funkcję on pełni w naszym mózgu. Zgadzają się natomiast w jednej kwestii, iż sen jest jednocześnie biologiczną koniecznością i psychologiczna zagadką.

Sny do psychologii wprowadził Zygmunt Freud i to on powiedział, że warto się nimi zajmować. On też twierdził, że marzenia senne ukrywają nasze nieświadome życzenia.
Freud jest autorem pięknej frazy: "Sny są królewską drogą do nieświadomości".


Tymczasem według teorii Carla G. Junga senne symbole są wiadomością od naszej nieświadomości, a ich rozszyfrowanie pomaga rozwiązać nasze wewnętrzne konflikty.
Jung twierdził, że: "Sen przypomina teatr, w którym śniący jest sceną, aktorem, suflerem, producentem, autorem, widownią i krytykiem".

Z kolei Lance Storm, psycholog i pracownik naukowy Uniwersytetu w Adelajdzie, na podstawie badań obserwujących mózg, potwierdza że obrazy senne mogą stanowić wskazówkę do psychologicznych wglądów i znacząco pomóc w psychoterapii. 

Oprac. Małgorzata Podniesińska, psycholog