niedziela, 24 listopada 2013

Jesienno-zimowa depresja


Listopad, grudzień, styczeń... to miesiące, w których wiele osób skarży się na problem z tzw." sezonową depresją" (jesienno - zimową). W związku z tym faktem poszukiwane są informacje zarówno dotyczące sposobów leczenia depresji, jak i te dotyczące zrozumienia natury samego problemu.

Zainteresowanie tematem depresji, jako problemem zdrowia psychicznego wciąż stanowi wyzwanie dla badaczy, które wymaga jeszcze wiele pracy. J. Mark G. Wiliams, znany badacz depresji prowadzący naukowe badania na temat depresji samobójczej w Oksfordzie i w Cambridge (Clairk i Fairburn, 2006) uważa, że depresja jako normalny stan nastroju jest stosunkowo częstym doświadczeniem.
W mniej poważnych stanach depresyjnych osoba przeżywa ruminacje i rozważa wciąż negatywne tematy. Ponadto, przez większość czasu czuje się pokrzywdzona, drażliwa, pełna gniewu, użala się nad sobą i wciąż potrzebuje, by inni ją pocieszali. Wiliams dodaje, że często ta potrzeba pocieszenia odnosi się do różnych dolegliwości fizycznych, których jak się wydaje, nie powoduje żadna choroba fizyczna. Osoba w lekkiej depresji rozmyśla o nieprzyjemnych wydarzeniach z przeszłości i widzi przyszłość w tonacji pesymistycznej.
Kiedy depresja się pogłębia pojawia się znacznie więcej objawów. Wśród nich znajdują się dalsze zmiany emocjonalne (np. skrajnego smutku i braku nadziei); zmiany poznawcze (poczucie winy, niskie poczucie własnej wartości, problemy z pamięcią i koncentracją); zmiany w zachowaniu i motywacji (podminowanie lub spowolnienie, mniejsze zainteresowanie działaniami społecznymi i wypoczynkiem) oraz zmiany fizyczne, takie jak problemy ze snem, odżywianiem się, seksualne i utratą energii.
Jeśli depresja jest na tyle intensywna, że przejawia się jako pięć lub więcej z wyżej opisanych objawów przez okres dłuższy niż dwa tygodnie, diagnozuje się ciężką depresję. Clairk i Fairburn (2006) podają: "W każdej chwili jakieś 5% populacji cierpi na tak poważną depresję: 25% tych epizodów depresji trwa mniej niż miesiąc; dalsze 50% wraca do zdrowia w czasie krótszym niż 3 miesiące".
***
Skontaktuj się z psychologiem, lekarzem lub terapeutą zanim Twój niewinny stan depresyjny wymknie się spod kontroli i przekształci w poważne zaburzenie psychiczne, które nierzadko prowadzi do podjęcia próby samobójczej (i/lub utraty życia). Naukowe badania pokazują, że w przypadku depresji skuteczność leków jest porównywalna z psychoterapią, a niekiedy ten drugi sposób okazuje się bardziej niezawodny...

Małgorzata Podniesińska
Psycholog /Psychologist

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz