niedziela, 21 sierpnia 2016

ZOBOWIĄZANIA - dotrzymywanie/niedotrzymywanie terminów i obietnic

Powszechnie mówi się, że dotrzymywanie obietnic jest miarą własnej wartości. Tymczasem naukowcy uważają, że niesłowność uruchamia konflikt emocjonalny, który stanowi skutek stłumienia uczuciowej reakcji.

Niedotrzymywanie obietnic może wskazywać na zmianę naszych uczuć i opinii wraz z upływem czasu oraz może być oznaką naszych wewnętrznych konfliktów. Ci, co nie dotrzymują obietnic czują się bezsilni i sfrustrowani. Często koncentrujemy się na tych uczuciach, które są dla nas korzystne w danej chwili. Jednak możemy nie być świadomi naszego zwątpienia, lęku czy nawet gniewu.

Obietnica, szczególnie ta, której się nie dotrzymuje, jest swoistą ochroną (w momencie jej składania) przed emocjonalną porażką. Na przykład możesz czuć obawy, że nie będziesz w stanie spełnić wystarczająco dobrze swojej obietnicy.

Po tym, kiedy złożymy obietnicę możemy być świadkami sprzecznych uczuć. Jednak obiecując coś komuś, staramy się za wszelką cenę tego dotrzymać, ponieważ wielokrotne (i notoryczne) niedotrzymywanie obietnic może pogorszyć nasze relacje, a niekiedy nawet całkowicie je zniszczyć. Natomiast trudno jest odzyskać ponowne zaufanie i jest to najczęściej już nie możliwe. Ponadto ten, kto nie dotrzymuje danego słowa, oszukuje tego, któremu składa obietnicę.

I pamiętajmy, że tak, jak za odniesione sukcesy się nagradzamy, tak za „zawalone” sprawy musimy się ukarać (aby zmotywować się do działania i nie odczuwać potem wstydu).

Oprac.
Małgorzata Podniesińska
specjalista psychologii klinicznej
psychologwroclaw.pl@gmail.com




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz