BADANIA NAUKOWE

Smutek można przekształcić w nostalgię

(...) Naukowcy tłumaczą, że w przypadku nostalgii afekt pozytywny dotyczy przywołania przyjemnych wspomnień z przeszłości, natomiast afekt negatywny wynika z utraty obiektu tych wspomnień. Zgodnie z hipotezami badawczymi okazało się, że przeżywanie nostalgii, a szczególnie umiejętność przekształcania smutku w nostalgię, wywiera korzystny wpływ na zdrowie fizyczne, samopoczucie psychiczne oraz różne wyznaczniki wysokiej jakości życia.

Czytaj więcej...

Myślenie magiczne sprzyja bliskości

(...) Myślenie magiczne w romantycznym związku polega na nadawaniu wyjątkowego znaczenia wszystkiemu, co kojarzy się z drugą osobą (...) Osoby, które mają skłonność do odczuwania niepokoju o stałość uczuć partnera (cechuje je tzw. lękowy styl przywiązania), nadają wyjątkowe znaczenie przedmiotom oraz miejscom związanym z partnerem. Inaczej zachowują się osoby, które potrzebują dystansu w związku i mają wysokie poczucie samowystarczalności (tzw. unikający styl przywiązania). Im bardziej potrzebują dystansu, tym silniej zaprzeczają możliwości ulegania magicznemu wpływowi przedmiotów kojarzących się z ukochaną osobą. Co ciekawe, badanie ujawniło także, że mężczyźni i kobiety cechują się podobnym poziomem myślenia magicznego.

Czytaj więcej...

Opowiedz mi o odchudzaniu

(...) opisanie swojego doświadczenia związanego z odchudzaniem w formie historii osobistej, pomaga zrzucić dodatkowe kilogramy. Osoby, które pisały o swoim problemie podążając za specjalną instrukcją chudły bardziej (średnio 1,38 proc. masy ciała) w ciągu dwóch tygodni niż te, które jedynie odpowiadały na konkretne pytania zadawane przez badacza, dotyczące problemu z wagą (te kobiety utraciły średnio 0,23 proc. masy ciała).

Czytaj więcej...


Manipulacja pamięcią i wspomnieniami jest możliwa

(...) Fotografia dziś nie musi być ani dosłowna ani prawdziwa. Modyfikacja naszego zdjęcia, wykonanego w okresie wczesnego dzieciństwa, może powodować, że spostrzegamy siebie jako zupełnie inną osobę. – Może to dotyczyć nie tylko upodobań kulinarnych, jak w tym badaniu, ale nawet ustosunkowania się do osób bliskich – komentuje prof. Tomasz Maruszewski, opiekun naukowy badania...

Czytaj więcej...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz