środa, 30 kwietnia 2014

Rola terapii grupowej w leczeniu dzieci i młodzieży

Janusz Korczak, znany  lekarz  pediatra, wielki przyjaciel dzieci – ich obrońca, adwokat i rzecznik - podkreślał: „Dzieci - to przyszli ludzie. Więc dopiero będą, więc jakby ich jeszcze nie było. A przecież są - żyją, czują, cierpią…”
Na przebieg rozwoju osobistego i społecznego dzieci i młodzieży oraz na rozumienie przez nich problemów otaczającej rzeczywistości wpływają zwykle warunki środowiskowe  i bezpośrednie otoczenie. Jeśli są one niekorzystne, jak np. wtedy, kiedy wzajemne relacje rodzic/dziecko nie układają się pomyślnie bądź występuje problem uzależnienia lub przestępczości, czy psychologiczne lub społeczne niedostosowanie rodziców (jednego z nich), pojawiają się różnego rodzaju problemy.
U dziecka, w dopiero budującym się obrazie samego siebie, obrazie świata i innych ludzi, owe trudne doświadczenia, z którymi nie może sobie poradzić – powodują określone konsekwencje w postaci różnego rodzaju zaburzeń (grup zaburzeń). Zaburzenia te często przejawiają się zachowaniami nieakceptowanymi społecznie, zakłócają proces socjalizacji młodych ludzi, utrudniają ich rozwój osobisty i społeczny, powodują i intensyfikują trudności szkolne.
Już Freud zwrócił uwagę na związek między przeżytymi urazami a trudnościami o charakterze psychologicznym. Istota owych destrukcyjnych doświadczeń polega na tym, że dotyczą one ważnych dla jednostki dziedzin życia i zwykle zagrażają jej poczuciu tożsamości i bezpieczeństwa oraz życiu i zdrowiu. Kiedy problemy znacznie nasilają się opiekunowie dzieci i młodzieży zaczynają szukać skutecznej pomocy – często psychologicznej.
Przesłanki psychologiczne różnorodnych form pomocy psychologicznej zdecydowanie je do siebie upodabniają, różnice natomiast dotyczą celów i sposobów ich  realizacji oraz procedur ich osiągania.

Psychoterapia grupowa

Skuteczną formą pomocy we wsparciu/leczeniu dzieci  i młodzieży z zaburzeniami rozwoju, wychowawczymi  i pojmowania rzeczywistości może być psychoterapia grupowa, która obecnie jest uznawaną  i powszechnie stosowaną formą leczenia (równie efektywną jak terapia indywidualna) oraz dostarcza bardzo wielu możliwości terapeutycznych. W zależności od problemów i wieku uczestników terapia grupowa ma różne formy oraz realizuje różne cele.
Grupa terapeutyczna, jak twierdzi Irvin Yalom (Yalom, 1970), a ja się z nim całkowicie zgadzam, to społeczny mikrokosmos, czyli zminiaturyzowana reprezentacja społecznego świata każdego z jej uczestników. Grupa staje się swoistym laboratorium eksperymentalnym, w którym ujawniają się słabe i mocne strony poszczególnych jej członków oraz działa wiele mechanizmów.
Yalom, na podstawie licznych danych empirycznych, opracował 11-czynnikową listę uniwersalnych

piątek, 25 kwietnia 2014

ERYTROFOBIA - nowa strona!

Czytaj więcej...
Szanowni Państwo,

w związku z coraz większym zainteresowaniem poważnym problemem, jakim jest erytrofobia (lęk przed czerwienieniem się) i brakiem dostatecznych informacji w języku polskim na jej temat, podjęłam próbę dzielenia się z Państwem dostępną mi wiedzą.

W tym celu utworzyłam nową stronę poświęconą erytrofobii: www.erytrofobia-psychologwroclaw.blogspot.com
Mam nadzieję, że przybliży ona choć trochę problem związany z lękiem o zaczerwienienie się, który niejednokrotnie niesie wiele psychicznego bólu i cierpienia...

Pozdrawiam i zapraszam do odwiedzin
Małgorzata Podniesińska, psycholog
+48 733 580 723

wtorek, 22 kwietnia 2014

Jeśli nawet chwilowo nie radzisz sobie z życiem...

Jeśli nawet chwilowo nie radzisz sobie z życiem
szukanie pomocy u psychologa czy psychiatry
to nie żaden wstyd. To akt odwagi.


Szukanie pomocy u psychologa czy psychiatry to nie żaden wstyd. To akt odwagi.

"(...) Wiem jedno, że kiedy wychodziłam z pierwszej wizyty, miałam ogromne poczucie, że zrobiłam coś dla siebie. Że próbuję się ratować. A to dodawało siły i wiary. (...)"

Cały tekst:

Oprac. Małgorzata Podniesińska, psycholog

poniedziałek, 21 kwietnia 2014

Wielkanocne życzenia


Szanowni Państwo

Z okazji Świąt Wielkanocnych życzę wszystkim moim Pacjentom, Klientom i Sympatykom
czasu pełnego radości, miłości, spokoju i odpoczynku w gronie najbliższych

Pozdrawiam serdecznie
Małgorzata Podniesińska, psycholog

środa, 9 kwietnia 2014

Emigracja i psychologiczne wsparcie on-line w ojczystym języku

Psycholog on-line w ojczystym języku,
to bardzo praktyczna i skuteczna pomoc
dla osób przebywających na emigracji
Codziennie, każdy z nas podejmuje wiele decyzji i dokonuje rozlicznych wyborów. Decyzja o opuszczeniu rodzinnego kraju z biletem w jedną stronę należy do kategorii wyborów fundamentalnych. Warunkuje całe dalsze życie podejmujących ją osób.


(...) niezwykle istotną kwestią, z której warto zdać sobie sprawę, zanim jeszcze staniemy na obcej ziemi w roli emigranta, jest fakt złożonych procesów adaptacyjnych do nowego miejsca. Są one często rezultatem wyborów, które  nie w pełni sobie uświadamiamy i mogą wymagać  profesjonalnej pomocy psychologicznej. To dzięki niej emigrant ma szansę przekonać się, iż pomimo poczucia skazania na obecną rzeczywistość zachował wybór określonych możliwości.
Opcja taka może utwierdzać w przekonaniu, że nawet wtedy, kiedy  nie da się już zmienić ani otaczających realiów ani ludzi, z którymi przyszło nam żyć – zawsze możemy zmienić siebie. Dodatkowo, w procesie tym mamy szansę skorzystać z profesjonalnej pomocy psychologa czy terapeuty on-line, w swoim ojczystym kraju i języku.

Czytaj wiecej...

Oprac. Małgorzata Podniesińska, psycholog

czwartek, 3 kwietnia 2014