wtorek, 3 września 2013

Sposób narracji, a potrzeba bliskości



Dan P. McAdams jest autorem narracyjnego wskaźnika „potrzeby bliskości”. Wskaźnik ten objawia się pragnieniem ciepłych i bliskich kontaktów z ludźmi.

TAT (Test Apercepcji Tematycznej)
Według  McAdams`a natężenie potrzeby bliskości u danego człowieka można m.in. ocenić przyznając określoną liczbę punktów pewnym wątkom w opowiadaniach snutych na podstawie  obrazków 
pokazywanych w  Teście Apercepcji Tematycznej Murray`a (ang. Thematic  Apperception Test - TAT).  Ludzie zajmujący wysokie pozycje na skali bliskości rzeczywiście różnią się od ludzi o niskich wynikach w tej skali). „Uważani są przez innych za ciepłych i naturalnych, więcej czasu zajmuje im myślenie o kontaktach z ludźmi, częściej się uśmiechają i częściej nawiązują kontakt wzrokowy, mają dobre samopoczucie, a w opowiadaniach o swoim życiu przykładają szczególną wagę do ciepła, bliskości i zrozumienia w kontaktach z innymi. Kobiety mają wyższe wyniki w tej skali niż mężczyźni (…)”, (Pervin, 2005).

Autor wskaźnika „potrzeby bliskości” twierdzi, że „Ludzie tworzą różne historie, aby nadać swojemu życiu sens”.  Jednocześnie podkreśla, iż wprawdzie  nie ma dwóch identycznych historii, ale „Istnieją jednak pewne typowe postacie wątki, tematy i intrygi, przykrawane przez ludzi do ich własnego życia”. I dodaje, że historie, jakie ludzie opowiadają o własnym życiu „pozwalają lepiej ich zrozumieć niż cechy, motywy, schematy czy inne pojęcia używane przez psychologię osobowości.”, (Pervin, 2005).

Pervin, L. A. (2005). Psychologia osobowości. Gdańsk: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne.


Oprac. Małgorzata Podniesińska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz