sobota, 3 maja 2014

Moczenie nocne u dzieci (po piątym roku życia)


Jeśli Twoje dziecko ma taki problem,
umów się ze mną na wizytę, aby dowiedzieć się,
jak możemy Mu pomóc zmniejszyć/pozbyć się
nocnego moczenia.

Małgorzata Podniesińska, psycholog
Prywatna Praktyka Psychologiczna
Od wieków rodzice starają się znaleźć rozwiązanie moczenia nocnego – jednak często na próżno… Na szczęście istnieje kilka sposobów aby rozwiązać problem nocnego moczenia .

Jedną rzeczą, która się nie zmienia, jest fakt, iż wiele dzieci, które moczą swoje łóżko czuje głębokie poczucie wstydu i zażenowania w związku z tym problemem, co może przyczynić się do ich niskiej samooceny. Tymczasem, dobrą wiadomością jest to, że są rzeczy, które możesz zrobić jako rodzic, aby zminimalizować negatywne skutki emocjonalne jakie wywołuje nocne moczenie w psychice twojego dziecka.
Pomóż moczącemu się dziecku utrzymać poczucie własnej wartości!

Omów moczenie nocne z pediatrą dziecka (i z nim samym)

Wiele dzieci moczy łóżko aż do około szóstego roku życia, co następnie ustaje samoistnie (bez konieczności ubiegania się o jakąkolwiek pomoc medyczną). Jednak, kiedy dziecko ma więcej niż sześć lat i nadal moczy się w nocy (co powoduje u ciebie słuszne zaniepokojenie), wtedy dobrym pomysłem z troski o dziecko jest odwiedzenie doświadczonego pediatry. Lekarz, może zlecić wykonanie szeregu badań w celu wykluczenia nieprawidłowości, które mogą być przyczyną problemu. To z kolei pomoże dziecku inaczej myśleć i oceniać nocne mocze jako problem.
Czasami przekonanie, że nocne moczenie jest traktowane przez lekarza, jako problem medyczny, może bardzo pomóc dziecku w złagodzeniu jego wstydu i zakłopotania. Dzięki temu, ty i twoje dziecko możecie swobodnie rozmawiać o
nocnym moczeniu, traktując je jako problem, który wspólnie macie zamiar rozwiązać - podobnie, jako ból gardła czy skręconą kostkę…
Twoje dziecko może czuć się źle, kiedy moczy swoje łóżko, ale zarówno ono, ty jako rodzić i opiekujący się lekarz wiecie, że to nie jest jego wina. Z pewnością będzie bardzo przydatne, kiedy wyjaśnisz dziecku mającemu mokre łóżko, że nocne moczenie jest często spowodowane przez nieco opóźniony rozwój moczowego pęcherza. Możesz również porozmawiać o tym, że wiele dzieci, które moczą swoje łóżko ma bardzo (bardzo!) mocny sen, co sprawia, że nie mogą obudzić się wtedy, kiedy trzeba iść do toalety.


Powiedz dziecku, że moczenie nocne jest powszechne

Moczenie nocne nie jest czymś o czym dzieci rozmawiają ze sobą. Dzięki temu twoje dziecko może mocno przeżywać, że tylko ono jest takim dzieckiem, które w swoim wieku nadal jeszcze moczy łóżko…
Pamiętaj, aby powiedzieć mu, że miliony dzieci i młodzieży zbyt regularnie moczy własne łóżko. W rzeczywistości jest całkiem prawdopodobne, że twoje dziecko zna kogoś innego z problemem moczenia nocnego, ale po prostu nie wie o tym.
Moczenie nocne najczęściej występuje rodzinnie. Dzieci, których rodzice nie moczyli swoich łóżek mają 15 procent szans na zmoczenie własnego. Natomiast dzieci, których jedno z rodziców moczyło

własne łóżko, moczą własne w 44 procentach. Z kolei u dzieci, u których oboje rodziców miało ten problem – prawdopodobieństwo nocnego moczenia wzrasta aż do 77 procent. Tak więc, jeśli ty lub twój partner miał mokre łóżko, kiedy byliście młodzi – to podziel się tymi informacjami ze swoim dzieckiem. Mówiąc jemu, że mieliście ten sam problem, możecie zminimalizować zakłopotanie jakie czuje i dać mu nadzieję, że jego problem, również minie, kiedy będziecie wspólnie nad tym pracować.

Nie złość się, gdy twoje dziecko moczy łóżko

Prawdopodobnie twoje dziecko jest już bardzo zdenerwowane i zawstydzone tym, że wczoraj znów miało mokre łóżko… I uwierz (lub nie), że ono nie zrobiło tego specjalnie! Nie ważne jak dalece ta sytuacja znów sprowokowała ciebie aby się złościć, ale ważne jest byś właśnie w takiej chwili okazał dziecku spokój i pozytywne zachowania (wsparcie, pomoc). Ukaranie dziecka w takim momencie może rzeczywiście pogorszyć sytuację i spowodować poważne uszkodzenie waszych relacji. Jedną z najlepszych rzeczy jaką możesz teraz zrobić chcąc pomóc dziecku w jego problemie i zachowaniu poczucia własnej wartości jest zachęcanie go i danie mu nadziei, iż wkrótce uda mu się przezwyciężyć nocne moczenie. W podobny sposób należy wspierać dziecko (poprzez okazywanie mu swojego uznania), gdy rano okazuje się, że jego łóżko pozostało suche. Jeśli twoje dziecko ma rodzeństwo, upewnij się, iż ono na pewno wie, że dokuczanie bratu czy siostrze, z powodu moczenia swojego łóżka jest niedozwolone (jest zabronione!).


Postaraj się ułatwić dziecku znalezienie łazienki w nocy

Twoim celem jest, aby dziecko swobodnie mogło dostać się w nocy do ubikacji, kiedy tylko zajdzie taka potrzeba. Dlatego upewnij się, że nic nie stoi na przeszkodzie aby tak właśnie mogło się stać. Postaraj się uzyskać osobiste potwierdzenie od dziecka, że wszystko jest OK, kiedy chce ono dostać się do łazienki w środku nocy. Dla dzieci, które boją się ciemności, możesz umieścić (i pozostawić zapalone na noc) dodatkowe niewielkie oświetlenie – zarówno na korytarzu, jak i bezpośrednio w toalecie. Taki pomysł z pewnością sprawi, że dziecko poczuje się bardziej bezpieczne i mniej przerażone, kiedy samo postanowi dostać się do ubikacji w nocy. Ponadto, chcąc pomóc dziecku przyzwyczaić się do nocnego korzystania z toalety możesz postarać się przez kilka pierwszych dni budzić je o tej samej porze i towarzyszyć mu w pokonywaniu drogi do łazienki (zanim wyrobi w sobie ten nawyk).


Pozostaw dziecku poczucie kontroli nad nocnym moczeniem

Wiele dzieci, które moczą swoje łóżka bardzo rozpacza nad tym problemem. Niejednokrotnie, rozpacz ta może stać się niebezpieczną spiralą obniżającą ich poczucie własnej wartości. Tymczasem ciekawą (i nie rzadką) prawidłowością wśród dzieci jest fakt, że tuż po ich wizycie u specjalisty zatrzymuje się u nich nocne moczenie. Dzieci doskonale zdają sobie sprawę, że istnieją rzeczy, które można zrobić w celu powstrzymania nocnego moczenia…
Istnieje wiele różnych sposobów, dzięki którym możesz pomóc dziecku odzyskać kontrolę nad jego nocnym problemem. Sposoby te będą przekonywać twoje dziecko do samego siebie i dadzą mu poczucie nadziei uporania się z chwilową dysfunkcją.
Po pierwsze pracuj z dzieckiem nad stworzeniem (a potem utrzymaniem) kalendarza nocnego moczenia. Dziecko może w nim zaznaczać
(na przykład gwiazdkami) suche noce a także rozważać i testować inne hipotezy dla tego rozróżnienia. Między innymi może zdecydować się sprawdzić, czy (przykładowo) ograniczenie soli wieczorem pomaga zminimalizować mu wystąpienie nocnego moczenia i zaznaczać to w swoim dzienniku/kalendarzu dotyczącym incydentów nocnego moczenia.
Możesz też zachęcić dziecko do wizualizacji pęcherza wypełnionego przez noc i wyobrażenia sobie wstawania do toalety, kiedy musi oddać mocz.
Kolejnym sposobem mogącym pozwolić na uporanie się z problemem, jest praca z dzieckiem nad nauczeniem go używania alarmu nocnego moczenia. Urządzenie to hałasuje – budząc dziecko, gdy robi się mokro; może również pomóc mu poczuć, jak robi coś, aby zatrzymać zmoczenie łóżka.  Dobrym pomysłem jest także (na zasadzie zdrowej konkurencji) porównanie aktywności - dziecka i twojej w pokonywaniu własnego problemu. Dziecka w pokonywaniu nocnego moczenia, twojej - na przykład w pilnowaniu zdrowej diety i systematycznym wykonywaniu ćwiczeń dzięki którym chcesz schudnąć, czy pamiętania o noszeniu okularów, które pomogą ci lepiej widzieć…



Jeśli Twoje dziecko ma taki problem, umów się ze mną na wizytę Jak się umówić... aby dowiedzieć się, jak możemy Mu pomóc zmniejszyć/pozbyć się nocnego moczenia i tym samym sprawić, że zachowa poczucie własnej wartości...


Oprac. Małgorzata Podniesińska, psycholog


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz