sobota, 19 grudnia 2015

Świąteczne życzenia


Wszystkim moim pacjentom, klientom i sympatykom - w kraju i poza jego granicami -  życzę miłych, spokojnych, pełnych miłości, wiary i nadziei  Świąt Bożego Narodzenia oraz szczęśliwego Nowego Roku`2016.


Małgorzata Podniesińska, psycholog
+48 733 555 361

psychologwroclaw.pl@gmail.com

niedziela, 22 listopada 2015

ROZWÓD - jak go przetrwać, osłabić stres z nim związany oraz odzyskać utraconą wiarę i nadzieję

Ze statystyk GUS wynika, że w Polsce, co trzecie małżeństwo się rozpada a rozwiedzeni małżonkowie przeżywają ze sobą średnio około 14 lat. 

Rozwód to jedno z najbardziej trudnych emocjonalnie wydarzeń w życiu człowieka.

Jednak rozstanie, chociaż tak stresogenne wcale nie musi oznaczać „końca świata”. Pomimo, że tej sytuacji najczęściej towarzyszy wiele negatywnych emocji (złość, rozczarowanie, żal, poczucie winy, wstyd, smutek, frustracja, utrata zaufania, poczucie nieadekwatności i wiele innych) oraz pojawiają się pytania, na które często nie potrafimy sami znaleźć odpowiedzi (Jak dać sobie radę w trakcie „przepychanek” na sali sądowej? Jak zabezpieczyć dalszą opiekę nad dzieckiem/dziećmi? Jak sprawiedliwie podzielić wspólny majątek? Czy kiedykolwiek da się ukoić zranione serce, odzyskać utraconą nadzieję i zaufanie wobec drugiego człowieka?).

Rozwód zazwyczaj nie tylko kojarzy nam się z bitwą, ale jest nią w rzeczywistości… Dlatego warto zrobić wszystko aby dobrze przygotować się do jego przetrwania.

W tym trudnym dla ciebie okresie warto rozważyć podjęcie konsultacji psychologicznych, które mogą sprawić, że przetrwasz ten czas w znacznie mniejszym napięciu i stresie a także dzięki profesjonalnej analizie psychologicznej niektóre sytuacje i problemy ujrzysz w odmiennej perspektywie niż twoja własna. Natomiast fakt ten - być może - zainspiruje cię nie tylko do zupełnie nowych rozwiązań, na które nigdy sam byś nie wpadł, ale także sprawi, że przez proces rozwodowy przejdziesz w sposób możliwie bezpieczny – zarówno dla ciebie, jak i twoich bliskich. Tymczasem twoje dzieci zauważą i uwierzą, że robisz wszystko, co w twojej mocy aby w nowej sytuacji życiowej znaleźć jak najlepsze rozwiązanie nie tylko dla siebie, ale także dla nich.

Jednak kiedy emocje są wysokie możesz nie pamiętać wszystkiego, co chciałeś omówić na konsultacyjnym spotkaniu z psychologiem. Dlatego zachęcam abyś w czasie kiedy czujesz się względnie wyciszony i spokojny spisał sobie wszystkie kwestie, które chcesz omówić w trakcie spotkań z psychologiem.

Czasami nadal kochasz swojego partnera czy partnerkę oraz nie wyobrażasz sobie codziennego życia bez waszych dzieci, dlatego rozwód może być ostatnią rzeczą jaką chciałbyś zrobić. Jednak kiedy wzajemna komunikacja i współpraca nie jest już możliwa, rozwód może być zdrowym rozwiązaniem dla wszystkich uczestników.

W trakcie rozwodu często się zdarza, że małżonkowie nie mogą dojść do porozumienia w sprawach dotyczących dziecka/dzieci. Powody takich zachowań są bardzo różne a atmosfera im towarzysząca sprzyja powstawaniu sytuacji konfliktowych. Rozwodzący się małżonkowie niejednokrotnie czynią sobie wiele złośliwości. Wiedzeni chęcią „odegrania się” na stronie przeciwnej celowo utrudniają podejmowanie decyzji dotyczących własnego potomstwa. Tego typu zachowania jedynie eskalują konflikt i rozkręcają spiralę złości i nienawiści. Gdy tymczasem problemy nadal czekają na rozwiązanie…

W tym czasie rozmowa z psychologiem może pomóc osiągnąć wspólne i skoordynowane decyzje/stanowisko przy minimum konfliktu.

Nie ulega wątpliwości, że rozwód jest zawsze traumatycznym przeżyciem dla dzieci. Niezależnie od problemów z jakimi w tym czasie starają się uporać rodzice dla dzieci jest najlepiej, gdy z obojgiem utrzymują bliskie, nacechowane troską i uczuciowym ciepłem relacje (również w kolejnych miesiącach i latach po rozwodzie). Jednocześnie w tym okresie (jak i w czasie poprzedzającym rozstanie rodziców) dzieci najlepiej trzymać z dala od wszelkich konfliktów. Należy również pamiętać, że trwający (i zazwyczaj eskalujący) rodzicielski konflikt zwiększa u dzieci ryzyko problemów psychologicznych i społecznych.

Jeśli być może jesteś w trakcie omówionych wyżej sytuacji i zmagasz się z problemami, z którymi nie bardzo wiesz, jak sobie poradzić możesz umówić się ze mną na konsultacyjne spotkanie.
TUTAJ możesz wybrać dogodny dla siebie termin i zapisać się na wizytę  

Zawsze warto zmniejszyć swój emocjonalny ból i cierpienie oraz zadbać o odzyskanie nadziei
i wiary w drugiego człowieka.


Pozdrawiam i zapraszam na spotkanie

Małgorzata Podniesińska, psycholog
+48 733 580 723

wtorek, 17 listopada 2015

Cierpisz choć nie jesteś niczemu winny...

Jeśli twoje dzieciństwo i dorastanie przebiegało wśród osób nadmiernie krytycznych, wiecznie oceniających, często zawstydzających, pozbawionych szczerej empatii i nie przejawiających na co dzień ciepłych uczuć wobec ciebie, to będąc człowiekiem dorosłym możesz zmagać się z wieloma problemami – zarówno natury psychologicznej, jak i psychicznej.

Wśród nich najczęściej występującymi są między innymi: obniżone poczucie własnej wartości (a nawet jego brak!), nieśmiałość i nadmierny lęk przed oceną społeczną, uczucie pustki i odrzucenia, brak umiejętności radzenia sobie z silnymi emocjami (często pojawiającymi się nawet z mało istotnych powodów) czy nieradzenie sobie z krytyką pod adresem własnej osoby. Ponadto może towarzyszyć ci poczucie winy i przekonanie, że wciąż nie jesteś „wystarczająco dobry”.

Być może dostrzegasz u siebie podobne objawy i zauważasz, że coraz trudniej jest poradzić sobie z nimi samemu. W takiej sytuacji zawsze warto wyjaśnić swoje wątpliwości u specjalisty (np. psychologa czy lekarza psychiatry) zanim całkowicie wymkną się spod kontroli, a twój emocjonalny ból i cierpienie stanie się nie do zniesienia.

Tymczasem moment, w którym tracisz panowanie nad wyżej wymienionymi problemami często jest naturalnym sygnałem ostrzegawczym, iż sprawy dotyczące twojego zdrowia pilnie wymagają interwencji specjalisty i dalsze zwlekanie może jedynie pozbawić cię możliwości skutecznego poradzenia sobie z nimi lub stać się przyczyną poważnej choroby psychicznej (zaburzeń lękowych, afektywnych, emocjonalnych i wielu innych).

Małgorzata Podniesińska, psycholog
+48 733 580 723


niedziela, 15 listopada 2015

Łzy serca

Twoje serce płacze?
Opatrz rany, wytrzyj łzy i idź dalej!


Małgorzata Podniesińska,psycholog

wtorek, 14 kwietnia 2015

niedziela, 5 kwietnia 2015

Wielkanocne życzenia

Wszystkim moim Pacjentom, Klientom oraz osobom tutaj zaglądającym
życzę zdrowych, spokojnych i pełnych nadziei
Świąt Wielkanocnych

Pozdrawiam serdecznie
Małgorzata Podniesińska, psycholog

piątek, 27 lutego 2015

DBT (Dialectical Behavior Therapy) - gdyby była drzewem...

Gdyby dialektyczną terapię behawioralną (Dialectical Behavior Therapy – DBT) uznać za drzewo to:

- korzeniami byłyby: dialektyka, uważność i behawioryzm
- pniem: teoria biospołeczna (w odniesieniu do konkretnego leczonego zaburzenia)
- największe konary byłyby innymi stabilnymi częściami: (1) stopień nasilenia zaburzenia i stadium leczenia; (2) funkcje kompleksowego leczenia; (3) kluczowe strategie związane z uprawomocnianiem, rozwiązywaniem problemów i dialektyką
- mniejsze gałęzie (czyli tryby leczenia, kontrakty lub poszczególne protokóły łączące różne kluczowe strategie terapii) mogłyby być odmienne w zależności od lokalnych warunków, programu albo populacji. Koncepcyjnie natomiast pozostawałyby zawsze w zgodzie z podstawowymi zasadami i strategiami dialektycznej terapii behawioralnej (DBT). Tymczasem terapeuta powinien rozwijać swoje kompetencje z zakresu protokółów terapeutycznych i strategii poznawczo-behawioralnych.


Oprac. Małgorzata Podniesińska, psycholog

Prywatna Praktyka Psychologiczna
+48 733 580 723


Źródło: "Dialektyczna terapia behawioralna w praktyce klinicznej" (2012)

niedziela, 22 lutego 2015

_______Depresja / Depression: 10 zniekształceń poznawczych, które są podstawą de...

 23 lutego`2015 - OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ
WALKI Z DEPRESJĄ



Celem OGÓLNOPOLSKIEGO DNIA WALKI Z DEPRESJĄ jest zwiększenie świadomości na temat tego schorzenia, jego objawów, konieczności diagnozowania i leczenia.

NOWY ARTYKUŁ!
_______Depresja / Depression: 10 zniekształceń poznawczych, które są podstawą de...: Człowiek z depresją zazwyczaj kojarzy się z obrazem osoby, która postrzega siebie samego jako „przegranego”, kogoś, kto się do niczego nie...

sobota, 21 lutego 2015

NIEODPŁATNE konsultacje psychologiczne - tylko 23 lutego`2015r.

Szanowni Państwo


W związku z Ogólnopolskim Dniem Walki z Depresją, przypadającym 23 lutego`2015 r., to jest w najbliższy poniedziałek Prywatna Praktyka Psychologiczna Małgorzata Podniesińska oferuje trzy nieodpłatne konsultacje psychologiczne dla osób, które podejrzewają, że mogą cierpieć na depresję.


Nieodpłatne konsultacje będą trwały 30 min., a początek każdej z nich odpowiada terminom opublikowanym w moim poniedziałkowym kalendarzu wizyt na profilu ZnanyLekarz.pl czyli:


Pierwsza konsultacja psychologiczna – godz. 15.30.

Druga konsultacja psychologiczna – godz. 17.00.

Trzecia konsultacja psychologiczna – godz. 18.30.

TUTAJ
rejestracja dla osób zainteresowanych wizytą.


Zapraszam
Małgorzata Podniesińska, psycholog
+48 733 580 723


wtorek, 17 lutego 2015

_______Depresja / Depression: Czy mam depresję?

_______Depresja / Depression: Czy mam depresję?: Sprawdź czy masz objawy depresji i oceń ich siłę. Jeśli okaże się, że twoje objawy są niepokojące  skontaktuj się z psychologiem lub odwied...

poniedziałek, 16 lutego 2015

_______Depresja / Depression: Depresja - co to takiego?

_______Depresja / Depression: Depresja - co to takiego?: Depresja według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) jest wiodącym zaburzeniem psychicznym na świecie   i najczęstszą przyczyną niesp...

piątek, 13 lutego 2015

Narcystyczna matka_: Za zamkniętymi drzwiami...

Narcystyczna matka_: Za zamkniętymi drzwiami...: Prawdopodobnie jesteś jedynym świadkiem, który wie, jaka potrafi być twoja matka za zamkniętymi drzwiami. I… być może nigdy nikt się ...

wtorek, 10 lutego 2015

OCD - jak przejąć nad nimi kontrolę i odzyskać swoje normalne życie


NOWY ARTYKUŁ!

OCD (ang. Obsessive Compulsive Disorder) czyli zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne, to choroba na którą (jak na razie) nie ma jeszcze lekarstwa (Hyman i Pedrick, 2014). Jednak, brak możliwości skutecznego uwolnienia się od choroby wcale nie oznacza, że nie da się nic zrobić, aby uporać się z jej uciążliwością i wieść bardziej produktywne
i satysfakcjonujące życie.

W niewoli OCD        
           
Dopiero środek dnia, a ty już 35 razy – precyzyjnie i według ściśle określonego rytuału - umyłeś swoje dłonie, 18 razy sprawdziłeś czy nadal wszystko jest ułożone symetrycznie w twojej szafie, a ubrania wiszą na wieszakach kolorami i bez najmniejszej fałdki oraz wielokrotnie czy czasem w lodówce nikt nie postawił któregoś z artykułów na półce nieodpowiadającej jego asortymentowi...   

Codziennie boisz się, że możesz nie zdążyć odebrać dziecka z przedszkola, zrobić zakupów lub załatwić pilnych spraw w urzędzie, kiedy wielokrotnie będziesz musiał upewniać się, że po wyjściu z domu wyłączyłeś żelazko, zakręciłeś gaz, zamknąłeś wszystkie okna oraz dokładnie przekręciłeś klucz w drzwiach wejściowych. Tymczasem jadąc samochodem i chcąc dowiedzieć się czy nie spóźnisz się na umówione spotkanie, dodajesz do siebie liczby (na przykład z tablic rejestracyjnych mijanych samochodów). Następnie, chcąc „wywróżyć" samemu sobie, jak się stanie - z sumy, jaka ci wyszła - odliczasz „tak/nie". Brzmi znajomo, prawda?

Obecnie, znacznie częściej niż wcześniej sądzono, zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne (OCD), są przedmiotem uwagi coraz większej liczby osób. Wprawdzie w mediach dość często pojawiają się informacje na temat OCD, ale określenia dotyczące obsesji i kompulsji nie zawsze są prawidłowe i czasami niewłaściwie stosowane w kontekście różnych problemów psychicznych i psychologicznych.

Jednak dotarcie do osób mających wiedzę na temat OCD wciąż nie jest łatwe. Natomiast kiedy już okaże się to możliwe, zdarza się, że niektóre osoby zajmujące się zdrowiem psychicznym mają dużo dobrych chęci, ale

niedziela, 25 stycznia 2015

Narcystyczna matka_: Zrób to!

Narcystyczna matka_: Zrób to!: "NARCYSTYCZNA MATKA. Dziedzictwo zniekształconej miłości. Jak sobie z nim poradzić w dorosłym życiu?" Pamiętaj, dbanie o sie...

sobota, 10 stycznia 2015

KSIĄŻKA "NARCYSTYCZNA MATKA" JUŻ W DYSTRYBUCJI...!

KOCHANI,

JESTEM BARDZO SZCZĘŚLIWA MOJA KSIĄŻKA "NARCYSTYCZNA MATKA" JEST JUŻ W PROFESJONALNEJ DYSTRYBUCJI / DEARS I`M VERY HAPPY MY BOOK "THE NARCISSISTIC MOTHER" IS ALREADY IN PROFESSIONAL DISTRIBUTIONS

http://www.e-bookowo.pl/psychologia/narcystyczna-matka.html

ŻYCZĘ MIŁEJ I POŻYTECZNEJ LEKTURY / I WISH YOU A PLEASANT AND USEFUL READING

Małgorzata Podniesińska, psycholog
+48 733 580 723

www.psychologwroclaw.blogspot.com

środa, 7 stycznia 2015

Narcystyczna matka___: Narcystyczne rodzicielstwo

Narcystyczna matka___: Narcystyczne rodzicielstwo: Nie jest tajemnicą, że zachowania narcystycznych rodziców są złe i żałosne. Oni są tak skoncentrowani na sobie, że najczęściej nie znaj...

poniedziałek, 5 stycznia 2015

Zimowy pejzaż...

Stoi dziś od rana 
Całkiem niezdecydowana
Styczniowa zima
Ani ciepłem ani mrozem trzyma
Zaciągnęła niebo szarością
Zastanawiając się nad ostrością
To drobnym śniegiem posypuje
To znów po namyśle go wstrzymuje
Stoi tak w bezruchu
W porannym śniegowym puchu

Stanęła tak i wciąż stoi
Nie wiadomo do czego się stroi...



(fragment wiersza "Niezdecydowanie" Stanisława Głuszczka)


sobota, 3 stycznia 2015

Antystresowa terapia sztuką

Przed nami kolejne wolne dni, które być może warto wykorzystać, między innymi na autoterapię (autoterapia to zbiór metod mających nam pomóc w samodzielnym pokonywaniu schorzeń i nieprzyjemnych dolegliwości). Tym razem polecam kolorowanki jako niezwykle interesujący i skuteczny sposób dla wszystkich zestresowanych (ale nie tylko...) osób.

Pozdrawiam i życzę miłego kolorowania... malowania... i innych kreatywnych form spędzania wolnego czasu na progu nowego roku i przez dalsze jego dni

Małgorzata Podniesińska, psycholog
+48 733 580 723

Dorośli Francuzi oszaleli na punkcie kolorowanek. Lek na stres?

 

Zestresowani? Zapomnijcie o terapii, jodze i medytacji, jeśli chcecie pokonać stres, sięgnijcie po... kolorowanki! Tak przynajmniej twierdzą Francuzi, którzy oszaleli na punkcie obrazków do kolorowania dla dorosłych. Zapewniają, że to naprawdę działa, a wydawcy liczą zyski. Czy trend przyjmie się w Polsce?


Przepis na sukces: połączenie słów "antystresowe" i "terapia sztuką" na okładce książki. Kolorowanki dla zestresowanych dorosłych sprzedają się we Francji lepiej niż książki kulinarne. Oczywiście pudełko kredek i kolorowanka kosztują mniej niż godzinna sesja u psychoterapeuty, co rzeczywiście może zmniejszać poziom stresu, jednak skuteczność takiej "terapii" polega, zdaniem jej entuzjastów, na czymś innym. Na czym?
Kredki w dłoń!
O tym, że wspomniana kombinacja słów to dobre marketingowe zagranie, świadczyć może francuski wynik sprzedaży kolorowanki "Secret Garden: An Inky Treasure Hunt and Colouring Book", wydanej pierwotnie w Wielkiej Brytanii. Francuski wydawca, Marabout, dodał do tytułu wyrażenie "anti-stress". Efekt? 350 tysięcy sprzedanych egzemplarzy książki, co w krótkim czasie dało wynik o wiele wyższy niż na Wyspach.
Cynthia Riviere, administratorka jednej z wielu facebookowych grup zrzeszających fanów antystresowych kolorowanek, twierdzi na łamach "The Telegraph", że kolorowanie pomaga jej na ból głowy. "Koncentruję się, mój oddech się uspokaja i ogarnia mnie wielki spokój" - relacjonuje 35-letnia gospodyni domowa z Arles. Koloruje codziennie przez godzinę.
Czytaj więcej...

piątek, 2 stycznia 2015

SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO ROKU 2015!

W NOWYM 2015 ROKU ŻYCZĘ WSZYSTKIM ŚWIATŁA W TYM, CO WCZEŚNIEJ 
MOGŁO WYDAWAĆ SIĘ MROCZNE.

Pozdrawiam serdecznie i mam nadzieję, że również u Was początek nowego roku, to czas, który sprzyja wszelkim decyzjom, nawet tym wielokrotnie odkładanym. Czasami już jedno spotkanie z psychologiem może odmienić perspektywę problemów, z którymi (być może) się borykacie.
Zawsze warto spróbować...


Małgorzata Podniesińska, psycholog
+48 733 580 723