sobota, 31 sierpnia 2013

Osobowość borderline (konceptualizacja przypadku)

Konceptualizacja przypadku w modelu poznawczo - behawioralnym

                                                                               
M. M.

Identyfikacja problemu  
       
Problem: 35 letnia kobieta stwierdzająca problemy z własną osobowością, niestabilna emocjonalnie, mająca intensywne, niestałe relacje interpersonalne, doświadczająca uczucia strachu i lęku przed porzuceniem oraz poczucia beznadziejności.

Struktura myśli i przekonań w terapii poznawczo - behawioralnej


Kobieta posiada następujące schematy:
 
(1) osobisty: bojąca się odrzucenia, bezsilna, samotna, niekochana, zraniona, jedyna, wyjątkowa, spragniona ciepła i miłości, nieszczęśliwa; (2) dotyczący innych: krzywdzący i odrzucający, nie dający wsparcia, zdradzający, krytyczni, pozbawieni czułości, zmienni, można ich uwieść, dominujący, kompetentni, lepsi, nieodpowiedzialni.


Kobieta miewa następujące myśli automatyczne: to straszne być odrzuconym; czuję się skrzywdzona i wykorzystana; jestem taka samotna; mam poczucie wewnętrznego i zewnętrznego chaosu; jestem atrakcyjna, godna pożądania i miłości; zrobiono ze mnie kogoś innego niż jestem w rzeczywistości; wszyscy się ze mnie śmieją, nie znoszę tego; nie mam siły dłużej żyć; nie powinnam

piątek, 30 sierpnia 2013

Osobowość typu borderline (historia życia)

Marilyn Monroe
Pełna osobistego uroku, wdzięku i wrodzonej kokieterii. Przez jednych postrzegana jako niewinna, przez innych jako naiwna. Permanentnie pragnie i poszukuje akceptacji i miłości. Wiecznie zakochana i nieszczęśliwa. Tworzy oraz  utrzymuje liczne, nieprawdopodobnie intensywne ale niestabilne i uzależniające relacje interpersonalne...     

            Norma Jeane Mortenson (Marilyn Monroe).
Urodzona w dniu 1 czerwca 1926 roku, w Los Angeles, jako nieślubne dziecko. Nie ma pojęcia kim jest jej ojciec. Porzucona przez matkę, w wieku zaledwie sześciu miesięcy zostaje umieszczona w rodzinie zastępczej, w której  przebywa do siódmego roku życia. Matka choruje psychicznie i zostaje umieszczona w klinice dla nerwowo chorych, podobnie jak wcześniej inni członkowie jej rodziny. Dziewczynka trafia do sierocińca,  gdzie pozostaje przez kolejne dwa lata. Gdy ma dziewięć lat zostaje zgwałcona.         
           Mając szesnaście, po raz pierwszy, usiłuje popełnić samobójstwo. W szkole czuje się nielubiana i wyśmiewana, z powodu braku rodziców. Kiedy ma dwanaście lat zauważa spore zainteresowanie chłopców swoją urodą i figurą. Trafia do kolejnych rodzin zastępczych, m.in. do rodziny przyjaciółki matki, która traktuje ją jak lalkę, rozpieszcza, zaraża swoimi upodobaniami, mówi, że jest piękna, wspaniała i prawie idealna. Jest przekonana, że dziewczynka będzie gwiazdą filmową. Lecz nagle

środa, 28 sierpnia 2013

Potrzeba afiliacji (kontaktu)

Każdy z nas dąży do maksymalnego osiągnięcia 
zadowolenia i satysfakcji związanej z realizacją potrzeb –
fizjologicznych, psychologicznych i społecznych
Potrzeba przynależności i afiliacji 
Motywacyjna funkcja potrzeb stała się inspiracją do badań dla Abrahama Masłowa, amerykańskiego psychologa, twórcy hierarchicznej teorii potrzeb. Tak zwana "piramida potrzeb" Masłowa ilustruje ludzkie potrzeby zgodnie z pierwszeństwem ich zaspokajania. Teoria mówi, że zachowania człowieka w dążeniu do równowagi czyli homeostazy, określają dwa rodzaje potrzeb – potrzeby związane z niedoborem czyli potrzeby niższego rzędu i potrzeby związane z rozwojem czyli potrzeby wzrostu lub inaczej - potrzeby wyższego rzędu. Przytoczone potrzeby dotyczą tych samych idei u wszystkich ludzi ale sposoby ich zaspokajania mogą być różne i związane są z osobowością oraz występowaniem różnic indywidualnych. Przykładem potrzeb społecznych jest m.in. potrzeba przynależności i afiliacji (obie są potrzebami niższego rzędu).

Potrzeba Przynależności
Potrzeba przynależności pojawia się po zaspokojeniu wcześniejszych hierarchicznych potrzeb fizjologicznych i potrzeby bezpieczeństwa. Następnie, jednostka może odczuwać

Czego doświadczamy w hipnozie

Zjawiska transowe
W stanie hipnozy można przeżyć wiele różnych doświadczeń niebędących elementami naszej codziennej rzeczywistości.
Przykładami niezwykłych możliwości hipnozy (Zeig i Munion, 2005) są m.in. takie zjawiska jak: amnezja, anestezja, lewitacja, pozytywne halucynacje, negatywne halucynacje i regresja w czasie.
Podobnie, jak wcześniej omówione aspekty dotyczące hipnozy, również i te nie zawsze posiadają jednoznaczną interpretację i niejednokrotnie są powodem różnych kontrowersji, zarówno wśród teoretyków i praktyków, jak i w gronie osób korzystających z hipnoterapii.

Amnezja hipnotyczna
Amnezja hipnotyczna (niepamięć wybiórcza lub całkowita, występująca spontanicznie lub pod wpływem sugestii) to nie tylko bardzo interesujące narzędzie psychoterapeutyczne, ale także niezwykle przydatne; pozwala, m.in pacjentowi/klientowi na zachowanie „twarzy”

wtorek, 27 sierpnia 2013

Jedenaście powodów do bycia optymistą

Prof. Martin E. P. Seligman
Jak nauczyć się optymizmu i co zrobić aby być bardziej szczęśliwym?

Prof. Seligman opowiada o tym, jak przez ponad 60 lat psychologowie byli skupieni nad badaniem ludzi chorych i nieszczęśliwych. Boleje nad tym, że nikomu, w tym czasie, również jemu, nie przyszło do głowy aby szukać sposobów polepszania życia zwykłych ludzi względnie zdrowych, a słowa genialny i utalentowany należały do nieprzyzwoitych.

Wspomina, że nikt nawet wtedy nie pomyślał, aby wypracować pozytywne interwencje dla ludzi z problemami. Seligman zdecydowanie potępia takie podejście – „to nie było dobre” – stwierdza.

W dalszej części swojej prezentacji opowiada o tym, jak narodziła się psychologia pozytywna i jakie cele sobie postawiła aby sprawić, że „życie jest warte życia”. Opowiada o szczęścia, pozytywnych emocjach, sensie życia, o klasyfikacji cnót i zalet, o interwencjach, które sprawiają, że ludzie czują się dłużej szczęśliwi…

Seligman jest przekonany, że istnieją trzy różne sposoby na szczęśliwe życie:
·         życie pełne przyjemności (życie przyjemne)
·         życie pełne zaangażowania (życie dobre)
·         życie pełne sensu (życie sensowne)

Radzi jak sprawić aby każdy ze sposobów maksymalnie wykorzystać i jak najbardziej rozwinąć  oraz zdradza co wspólnego jest między nimi, a technologią, rozrywką i projektowaniem.


Twórca psychologii pozytywnej, rozbiera szczęście na czynniki pierwsze, aby zobaczyć jak można zwiększyć jego zakres i umiejętność odczuwania. I dochodzi do wniosku, iż pozytywne emocje są niewystarczające, że w życiu liczy się jeszcze umiejętność doznawania przepływu i odczuwania znaczenia…

Więcej TUTAJ (Martin Seligman: The new era of positive psychology - wersja polska i angielska)

mp
If you have bad days and need someone to talk...
If you have problems life, emotional or personality...
If you have problems can not be solve...
If you want to recover your dreams...

If...


poniedziałek, 26 sierpnia 2013

Negatywne emocje / Negative emotions

Negative emotions by Razuri Chan
Negatywne emocje mogą przejąć kontrolę nad naszym życiem, jeśli nie potrafimy sobie z nimi radzić...
____________________________

Negative emotions can literally control our lives if we do not handle them.
..

mp

niedziela, 25 sierpnia 2013

Kapitan okrętu bez steru

Dziecko, któremu pozostawia się dużo swobody może czuć się jak kapitan okrętu,
który nie ma steru i nie wie gdzie ma popłynąć.
Cóż z tego, że jest kapitanem i może popłynąć dokąd tylko chce...

mp

Każdy jest geniuszem / Everyone is a genius...

Albert Einstein
and this therapist
Każdy jest geniuszem...
Ale jeśli oceniasz rybę po jej zdolności do wspinania się na drzewo, przeżyje całe życie wierząc, że jest głupia.
_________________________________

Everyone is a genius...
But if you judge a fish on its ability to climb a tree, it will live its whole believing that it is stupid.

sobota, 24 sierpnia 2013

Kiedy kochamy "na śmierć i życie"...


Naukowcy już dawno odkryli, że poziom substancji odpowiedzialnych za tak zwane  "normalne funkcjonowanie" organizmu ulega zmianie, kiedy się zakochujemy. W mózgach osób przeżywających miłość zachodzą procesy, które obserwuje się też u osób wykazujących neurotyczne zachowania chorobowe (w bardzo dużym uproszczeniu neuroza to rodzaj nerwicy, przewrażliwienia). 

Nie znaczy to oczywiście, że miłość jest chorobą. W organizmie osoby zakochanej zachodzą dziwne reakcje chemiczne odpowiedzialne za fizyczne objawy zakochania.

Chemia miłości

W miłości - jak wykazały badania - ogromną rolę odgrywają dwie substancje chemiczne produkowane przez ludzki organizm: serotonina i dopamina. Żartobliwie streszczając ich wpływ na zakochanych można powiedzieć, że pierwszej z nich mają za mało, a drugiej za dużo. Brak koncentracji spowodowany jest gwałtownym i dość drastycznym spadkiem serotoniny, substancji będącej “neuroprzekaźnikiem”. 

Co to znaczy? Niedobór serotoniny powoduje zakłócenia we wzajemnej “rozmowie” komórek nerwowych. Trochę to tak, jakby nasza głowa nie wiedziała, co robi ręka, a ręka nie miała pojęcia o tym, co zamierza zrobić głowa. Totalny bałagan. 

Czujemy się zdezorientowani i popadamy w skrajne nastroje. Stąd zaburzeniom ulega równowaga systemu nerwowego. Mówiąc po ludzku: brakuje nam w organizmie składnika uspokajającego. Właściwy poziom serotoniny wpływa na zdrowy i spokojny sen, chroni przed depresją. Zakochani zatem są narażeni na bezsenność i stany depresyjne.

Jednocześnie niedobory serotoniny łączą się ze zwiększoną ilością dopaminy, która z kolei reguluje poziom hormonów i również wpływa na nasze emocje. Tego składnika mamy za dużo, co wpływa na nasilenie emocji. To dopamina jest współodpowiedzialna za to, że kochamy “na śmierć i życie”.

Zakochani wiedzą, co to obsesyjne myśli i huśtawka nastrojów. Człowiek pod wpływem uczuć przestaje kontrolować swój organizm, trudno mu zapanować nad emocjami, odczuwa na przemian to szczęście, to znów niepokój. Kiedy stan zakochania mija, poziom dopaminy i serotoniny w mózgu osiąga swój poprzedni stan, a rozszalałe emocje się uciszają.

Małgorzata Podniesińska


piątek, 23 sierpnia 2013

Wzór na szczęście

Poczucie szczęścia, nastawienie optymistyczne oraz każde nasze przeżycie radości maja istotny wpływ na:
(1)  jakość naszego myślenia
(2) wybór trafnych decyzji
(3) poczucie, że jesteśmy autentyczni
(4)  podejmowanie działań    nadających życiu sens.

Możesz stać się trwale szczęśliwy…

Wzór na szczęście:   S = U + O + W

 S - stały poziom odczuwanego szczęścia
 U - ustalony zakres emocji pozytywnych
 O - okoliczności twojego życia
 W - czynniki znajdujące się pod kontrolą twojej  woli.

Trzy różne sposoby na szczęśliwe życie

(1) życie pełne przyjemności (życie przyjemne)
(2) życie pełne zaangażowania (życie dobre)
(3) życie pełne sensu (życie sensowne)

Prof. Martin Seligman radzi jak sprawić aby każdy ze sposobów maksymalnie wykorzystać i jak najbardziej rozwinąć.

Seligman, M. E. P. (2005). Prawdziwe szczęście. Psychologia pozytywna a urzeczywistnienie naszych możliwości trwałego spełnienia. Wydawnictwo: Media Rodzina.


Co sprawia, że warto żyć


Mihaly Csikszentmihalyi -
 psycholog pozytywny.
Więcej TUTAJ
Mihaly Csikszentmihalyi pokazuje, że pieniądze nie mogą dać nam szczęścia, a następnie zwraca naszą uwagę ku osobom, które znajdują przyjemność i trwałe poczucie satysfakcji w czynnościach pozwalających wejść w stan "przepływu" (ang. flow).

Więcej TUTAJ

środa, 21 sierpnia 2013

Wdzięczność


Wdzięczność
Wdzięczność - afektywny stan psychiczny, który pojawia się w następstwie zdarzenia ocenianego jako osobiście korzystne, które miało miejsce w związku z działaniem jakiegoś zewnętrznego czynnika.

Wyróżnia się trzy komponenty wdzięczności: (1) uznanie wobec dobroczyńcy; (2) życzliwość (dobra wola) wobec niego oraz (3) pragnienie zrobienia czegoś na rzecz dobroczyńcy (odczuwane często, jako chęć odwdzięczenia się (Trzebińska, 2008).


Francuskie przysłowie mówi, że wdzięczność jest pamięcią serca, a ksiądz Jan Twardowski w swoim pięknym wierszu napisał:


Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą

zostaną po nich buty i telefon głuchy
tylko to co nieważne jak krowa się wlecze
najważniejsze tak prędkie że nagle się staje
potem cisza normalna więc całkiem nieznośna
jak czystość urodzona najprościej z rozpaczy
kiedy myślimy o kimś zostając bez niego.
Nie bądź pewny że czas masz bo pewność niepewna
zabiera nam wrażliwość tak jak każde szczęście

przychodzi jednocześnie jak patos i humor
jak dwie namiętności

wtorek, 20 sierpnia 2013

Recepta na przetrwanie

Co właściwie należy rozumieć przez pojęcie „tragiczny optymizm”?

Viktor Frankl, (twórca pojęcia i twórca logoterapii) uważa, że człowiek pozostaje optymistą na przekór tzw. „tragicznej trójcy” (jak nazywa ją logoterpia), na którą składają się aspekty ludzkiej egzystencji wyznaczane przez: (1) ból, (2) winę i (3) śmierć.

Według doktora Frankla, „mówienie o życiu tak na przekór
wszystkiemu” zakłada, że życie zachowuje swój potencjalny sens w każdych okolicznościach, nawet tych najbardziej nieznośnych. Co sugeruje, że człowiek ma zdolność do kreatywnego przekuwania negatywnych stron życia na coś pozytywnego i konstruktywnego. Liczy
się przede wszystkim to, aby jak najlepiej wykorzystać daną sytuację. „Jak najlepiej” równa się jednak temu, co po łacinie wyrażamy słowem optimum – stąd też mowa o tragicznym optymizmie w obliczu tragedii oraz w kontekście ludzkiego potencjału. Potencjału który jest  w stanie w swym najpełniejszym wymiarze zmienić cierpienie w sukces i osiągnięcie człowieka,

poniedziałek, 19 sierpnia 2013

Witaj

W I T A J...

Strona powstała z myślą o osobach potrzebujących pomocy i wsparcia psychologicznego, podobnie, jak poprzednie moje miejsce spotkań z Państwem psychologicznygabinet.blogspot.com

Od dzisiejszego dnia treści, które pragnę Państwu przekazać w obszarze psychologii i nie tylko... będą sukcesywnie zamieszczane wyłącznie tutaj.

Bardzo dziękuję wszystkim, którzy do tej pory obdarzyli mnie swoim zaufaniem i skorzystali z mojej pomocy.



                                             
  Serdecznie pozdrawiam 
i oczekuję na kolejne spotkania z Państwem


                                                                             Małgorzata Podniesińska
                                                                             gabinet2011@gmail.com